Minimalizmus ako nový životný štýl

  

Možno poznáte príbeh o chudobnom obuvníkovi, ktorý si pri práci veselo pospevoval. Oproti nemu býval bohatý muž, ktorý pre starosti nevedel ani spávať, nieto ešte spievať. Keď ho už majetok obral o všetku energiu, vzal peniaze a daroval ich obuvníkovi. Po týždni i obuvník prestal spievať. Vstúpil do neho strach. Stále myslel len na peniaze a na to, kde by ich schoval, aby mu ich nik neukradol. Strach o majetok mu zobral chuť do spevu, pokoj, radosť i spánok. Preto sa majetku vzdal a vrátil ho späť boháčovi. Opäť pocítil radosť v srdci a mal chuť i spievať.

 

 

Svet reklamy, filmy, časopisy a obchodné reťazce plné zliav sa snažia v nás vytvoriť zdanie, že človek má cenu len vtedy, keď je krásny, zdravý, silný a hlavne bohatý. Zlá ekonomická situácia, kríza a nezamestnanosť nás nútia veľa premýšľať nad tým, ako prežiť, ako zabezpečiť rodinu, ako ušetriť peniaze.  Spotreba je pre človeka odjakživa prirodzená, ak sa však prekročí istá hranica, sluha sa zrazu stáva pánom a rukojemníkom sa stane nielen samotná osoba, ale aj zúbožená príroda, ktorá si vyberá svoju daň. Musíme si dávať pozor, aby naša túžba mať a vlastniť nezasiahla naše srdce. Strážme naše kroky tak, aby snaha o zabezpečenie materiálnych vecí neprerástla do boja o spoločenskú prestíž a túžbu vlastniť viac ako ostatní. Veľakrát totiž nie sú naše rozhodnutia podmienené tým, čo naozaj prežívame vo vnútri, ale iba vonkajším zdaním a porovnávaním. Dôležité je zachovať si správnu mieru, lebo pri nekontrolovanom zápase v hromadení majetku, sa jeho nadbytok môže stať pre naše srdce modlou. No existuje už skupina nadšencov, ktorí už začali nad hromadením vecí premýšľať ináč.

Určite ste už počuli o minimalizme v architektúre, v móde či v dizajne. Možno ste však nepočuli o minimalizme ako životnom štýle budúcnosti. Jedným z poslaní pokroku je, aby robil náš život jednoduchším. Ale skutočnosť je taká, že máme okolo seba stále viac noviniek, ktoré „musíme“ vlastniť, aby sme prežili. Takto sa nám to totiž snaží nahovoriť reklama a my tomu väčšinou uveríme. Sme však skutočne šťastnejší? Naozaj potrebujeme dvadsať takmer rovnakých tričiek, dvojposchodový dom, chatu, chalupu a dve autá? Ak nechceme úplne stratiť svoju vlastnú podstatu a vychutnať si život naplno, mali by sme sa zamerať na úplne iné hodnoty ako je konzum. A presne o tom je minimalizmus. Minimalizmus sa čoskoro začne šíriť svetom ako nutnosť. Ľudia budú musieť zredukovať svoje výdavky,  ak budú chcieť zachovať planétu Zem aj pre ďalšie generácie. Samozrejme, nebudú sa musieť zbaviť  úplne všetkého, ale budú sa musieť uskromniť, obmedziť svoj majetok iba na veci, ktoré naozaj potrebujú a robia ich šťastnými z dlhodobého hľadiska. Minimalizmus je zbavenie sa závislosti od potreby vlastnenia, nakupovania a nekonečného naháňania sa za všetkými novinkami. Minimalista si užíva jednoduchosť a menej vecí a vie, že vlastnenie vecí ho neurobí šťastným. Vie, že zarábať viac a vlastniť viac je nezmyselné. Minimalizmus je život bez stresu a náhlenia sa. Minimalista má v živote dôležitejšie veci, ktoré ho robia šťastným. Ak sa aj my v našom živote zbavíme nepotrebných vecí a budeme vlastniť len to, čo bežne používame,  minimalizmus nám môže priniesť mnoho výhod.

 

Výhody minimalizmu

Každý človek je iný, uznáva iné hodnoty, zaoberá sa inými vecami, a preto minimalizmus pre každého prináša iné výhody podľa toho, aký životný štýl preferujeme. Tých výhod je veľmi veľa, ale odborníci najčastejšie spomínajú tieto:

  • Výhody minimalizmu-eduworld.skviac slobody a viac času
  • viac voľného priestoru na život
  • menej starostí
  • viac radosti a uvedomenie si skutočných hodnôt
  • sústredenie sa na dôležité veci
  • viac skromnosti a vďaky
  • lepší vzťah k prírode a k životnému prostrediu
  • viac zdravia a menej stresu
  • menej porovnávania sa  s inými ľuďmi
  • poriadok  v prostredí, kde žijeme
  • menej výdavkov a žiadne dlhy
  • zbavenie sa zbytočných rozptýlení a sústredenie sa na podstatné veci
  • menej upratovania
  • viac priestoru na vlastnú tvorbu, rodinu, priateľov a záľuby
  • zdravý životný štýl

 

Ako začať?

Napríklad veľkým upratovaním. Iste, je veľmi ťažké zbaviť sa niektorých odevov v skrini, ktoré boli tak hriešne drahé, ale ak ste ich za posledný rok mali na sebe menej ako dvakrát, jednoducho tie veci vyhoďte. A podobný princíp aplikujte aj pri ostatných predmetoch v domácnosti. Keď sa nebudete vedieť rozhodnúť, položte si tieto otázky: „Spôsobuje mi táto vec radosť? Potrebujem ju?“ Pokiaľ ani na jednu otázku neodpoviete kladne, viete, čo máte robiť! Darujte ich. A dávajte si pozor aj na výpredaje! Tie nás zvádzajú k nekontrolovateľnému míňaniu. Zaveďte si 30 dňové pravidlo. Ak niečo chcete kúpiť, nekúpte to hneď, ale počkajte 30 dní a až potom sa rozhodnite, či to naozaj potrebujete. Čím viac totiž máte, tým viac chcete. To je nekonečný cyklus – závislosť na vlastníctve. Premýšľajte o dôležitosti vecí. Naozaj potrebujete nové auto, dom, šaty, televízor, nábytok, motorku a ďalšie veci? Všetky veci, ktoré si kúpite vás stoja peniaze a peniaze sú vlastne váš čas, hodiny navyše strávené v práci. Je to presne ten čas, ktorý ste mohli venovať rodine. Neskladujte zbytočne veci, ktoré možno už nikdy nebudete potrebovať. Urobte si fotku zaujímavých vecí, namiesto skladovania.

 Kroky k minimalizmu - eduworld.sk

 

Minimalizmus nie je nudný, pretože sa môžete sústrediť viac na to, na čom vám skutočne záleží. Zbavíte sa stresu a zbytočného neporiadku vo vašom živote. Minimalistický život je oveľa kvalitnejší, jednoduchší a pokojnejší. Je to život, v ktorom robíte to, čo vás naozaj baví a robí šťastnými. Je to zároveň aj život, v ktorom sa stávate sami sebou. A nezabúdajte: „Jednoduchosť je konečnou vyspelosťou.”  Leonardo da Vinci

 


Viac sa dozviete na stránkach: theminimalists.com , becomingminimalist.com // Foto: tumblr.com

 

Čítajte viac o téme: Minimalizmus
Zdieľať na facebooku